Čím krmím?

   

Poměr Ca a P                                                              

Rostoucí psi: Ca: P = 2: 1
Dospělí psi: Ca: P = 1,2 : 1
Nedostatek nebo nadbytek: prošlápnuté zápěstí, kulhání, bolesti při chůzi, nepevné klouby, málo klenuté prsty, nerovné postavení končetin, slabé nebo křivé kosti, defekty zubní skloviny, pohybové problémy, měkké otevřené tlapky

 

 

Složení suché stravy

V potravě psa musí být zastoupeny bílkoviny, sacharidy, tuky, minerální látky, vitamíny a voda. Jen vyvážený poměr těchto stavebních látek, které jsou součastně zdrojem energie, může při dodržení optimálního množství potravy splňovat nároky na výživu psa.

Bílkoviny(proteiny): Jsou nenahraditelnou živinou. Jsou základní složkou všech orgánů, tkání, enzymů, hormonů a obranyschopných látek v těle psa. Všechny životní procesy jsou spojeny s přeměnou bílkovin.V potravě psa jsou důležité živočišné bílkoviny, které také nazýváme jako bílkoviny plnohodnotné. Pokud bychom krmili psa bílkovinami rostlinného původu, vznikly by u něj poruchy, jako je chudokrevnost, zpomalený růst, snížení váhy, špatný růst drápků, srsti apod. Podíl všech bílkovin musí činit 1/3 z krmné dávky. Denní potřeba se udává 4-5g stravitelných bílkovin na 1kg živé váhy. Vylučování bílkovin organismem psa je zejména u mladých psů v době růstu, u březích fen poslední 3 týdny před vrhem, při kojení štěňat a při prodělávání těžkých chorob.

Tuky(lipidy): Mají význam pro organismus psa. Chrání psa před chladem, jsou zdrojem velkého množství potenciální energie a mohou se v těle psa ukládat jako zásoba energie. Obsahují velmi důležitý vitamín A a D, zastoupeny jsou i látky obsahující fosfor a steariny, bez kterých nemůže organismus psa existovat. Je samozřejmé, že nejdůležitější jsou tuky, které obsahují hodně vitamínů. K takovým tukům patří tuk vaječného žloutku, tuk kostí, tuk rybí a tuk z ledvin a jater zvířat. Nejméně hodnotné jsou z tuků vepřové sádlo, skopový lůj, rostlinné tuky a margariny. Během dne by měl organismus psa obdržet v krmivu nejméně 1g stravitelného tuku na 1kg živé váhy.

 

Cukry(sacharidy): Cukry jsou v těle psa využívány jako hlavní zdroj energie. Dělíme je na monosacharidy a polysacharidy. Monosacharidy jsou reprezentovány glukózou, manózou a fruktózou. V krmivech jsou zastoupeny hlavně v zelenině a v některých plodech. Mají značný význam pro metabolismus dusíkatých látek. Polysacharidy jsou reprezentovány škrobem a vlákninou.

Vláknina: Představuje složitou látku, skládající se z celulózy, hemicelulózy a ligninu. Vláknina má značný význam pro činnost trávicího ústrojí. Při nadměrném množství se snižuje stravitelnost krmiva, naopak při nedostatku dochází k depresi trávení, zpomaluje se činnost trávicího ústrojí a jako následek vznikají metabolické poruchy.

Minerální látky: Jsou nepostradatelné při tvorbě tkání některých orgánů ( kosti, zuby) a pro tvoření různých šťáv podílejících se na oxidačních procesech, v organismu zneškodňují tvořící se jedovaté látky apod. Dělíme je do dvou skupin :
1. M a k r o e l e m e n t y : základní biogenní prvky - Ca, P, Na, K, Mg, S, Cl, Fe
2. M i k r o e l e m e n t y : stopové prvky - Cu, Co, Mn, Zn, Se, Al, Si, Mo, F, Br, B, Ti, a mnoho     dalších.
Jsou důležité pro růst, vývin, udržení fyziologické rovnováhy a dobrého zdravotního stavu.